Máte otázku? 


My máme odpověď. 

 

1. Když vybírám obraz, podle čeho se mám rozhodovat? Co mám vzít určitě v potaz? A kde naopak musím jednoduše zaimprovizovat?  

Než se rozhodnete pro koupi obraz, uvědomte si, kam si chcete obraz pověsit. Pokud budete chtít obraz pověsit na zeď, kde převážnou část dne svítí slunce, myslete na to, že na ručně tvořeném obrazu může barva začít brzy praskat. Pokud obraz ve skle pověsíte naproti oknu, bude se zase světlo od skla odrážet. Řešením je zasklení obrazu do tzv. antireflexního skla, které lesk snižuje.   Rozhodnete-li se pro obraz tištěný na plátně, myslete na to, že nejlevnější obrazy nebývají obvykle kvalitní a za krátkou dobu barva na obraze vybledne. Aby obraz neztrácel na kvalitě, musí být chráněn UV lakem proti vyblednutí. U obrazů, které prodávají velké obchody doslova za pár korun, s ošetřením obrazu UV lakem však nepočítejte.

 

2. Jaká jsou základní pravidla, tradice či zvyklosti pro zacházení s obrazem v interiéru? Jaký typ obrazu a do jaké místnosti se hodí? Jaké je vhodné místo pro umístění obrazu a může naopak působit jako pěst na oko?   

Do menších místností, úzkých chodeb, na schodiště, nad pracovní stůl apod. patří obrazy menší – nejlépe drobná grafika, fotografie nebo kresby. Velké a volné prostory naopak volají po dramatickém, výrazně barevném a velkém obraze.  

 

Pro dosažení optimálního estetického působení více obrazů v jedné místnosti nebo na jedné stěně platí tyto zásady​:

● podobné techniky – dobrou kombinací je pastel a akvarel s kvašem nebo temperou. Méně vhodnou kombinací je olejomalba s grafikou nebo kresbou 
 
● instalujte obrazy s jednotícími prvky: ○ obrazy jednoho autora nebo skupiny, školy ○ věk obrazů nebo styl ○ námět – zátiší, akt ○ stejné rámy  

● horizontální a vertikální umístění je optimální. Diagonální nebo šikmé umístění obrazů volte jen výjimečně, může totiž vyvolávat pocit nelibosti, nerovnováhy a nelogičnosti.  S výběrem motivu buďte také opatrní. Nejhorší volbou jsou různé kýče bez fantazie. Levné, nevkusné záležitosti typu navazujících květin a krajinek, kterými se hemží nabídka internetových obchodů. Zvláště ty složené z různých velikostí obrazů jsou opravdu nevkusné.  Není nutné, aby měl každý doma drahý mistrovský originál. Na trhu je dostatek pěkných reprodukcí. Chce to jen dát výběru čas. Když se hezký plakát zajímavě zarámuje, může mít člověk za pár korun úžasný prvek, který nejen zútulní interiér, ale navíc se na něj i hezky dívá.   Různé grafiky, fotografie, dnes módní a velmi oblíbené tisky na plátno, to vše dokáže místnost oživit a zpříjemnit. Věřte, že obrazy mají velkou moc ovlivňovat naši náladu a psychiku, nepodceňujte je proto.   Pokud máte nebo si pořizujete více obrazů s podobným námětem a od stejného autora, velmi zajímavým prostorovým dojmem budou působit, když je pověsíte vedle sebe. Mějte přitom na paměti, že mezery mezi díly jednotlivých obrazů se pohybují jen mezi několika málo centimetry. Velké mezery narušují pocit celku.  Čím je obraz výraznější, tím více kolem sebe potřebuje prostor. V obývacích pokojích se velice dobře vyjímají velké obrazy. Výběr takového obrazu se odvíjí od plochy stěny. Pokud je prostorná, můžete si bez obav dovolit obraz velikosti 120–200 
centimetrů, klidně i více. Obraz pak dominuje celému interiéru. To platí jak pro moderní obraz, tak pro obraz, ke kterému máte nějaký hluboký citový vztah.   Na chodbu se hodí menší obrazy, protože se na ně budete dívat zblízka. Do obývacího pokoje nad sedačku volte velký a výrazný, protože se na něj budete dívat s odstupem. A je to místnost, kde býváme nejvíce akční.   Každý obraz potřebuje při pozorování přiměřený odstup, aby ho bylo možné vnímat jako celek. Velké obrazy se do malých místností nehodí. Každý obývací pokoj by měl mít nějakou tu dominantu pro oživení. Může to být velká vzorovaná sedačka s motivem zebry nebo třeba obraz. Pokud se rozhodnete pro barevný obraz a máte pocit, že se vám do místnosti nehodí, ale přesto cítíte, že je to ten pravý, tak si jej neváhejte koupit. Vždyť se na něj budete dívat třeba celý život. Bude součástí vašeho bezpečného domova.   Pokud budete chtít udělat něco pro to, aby ten váš nový obraz zapadl, můžete k němu přikoupit dekorativní doplňky. Stačí si vybrat jednu barvu z obrazu, volte ji k doplňkům jako jsou květináče, závěsy, koberce, polštáře, lustr, utěrky či květiny.  Stěna okolo obrazu by měla být jednobarevná, aby nesnižovala hodnotu uměleckého díla. Pokud už stěna barevná je, je třeba tomu uzpůsobit výběr obrazu, aby se jednotlivé plochy nepřebíjely. Jako pěst na oko může vypadat například několikadílný obraz složený z různých formátů a barev. S estetikou to totiž nemá co společného. Do ložnice volte obraz, který vás uklidňuje.  

 

3. Kam se hodí jen malý obrázek a kam velký obraz? Kde mohu velký obraz doprovodit menšími? Kdy je možné použít skupinu menších obrazů? Existuje třeba i nějaké zlaté pravidlo na uspořádání více obrazů na jedné stěně?  

Malý obraz se bude hodit vždy na stěnu, která je úzká. Můžete volit obraz ve tvaru čtverce nebo obdélníku na výšku. Více obrazů vynikne nad postelí, např. třídílný obraz nebo jeden široký obdélník. Na dlouhou chodbu se hodí vedle sebe více 
obrazů. Zde je důležité, aby obrazy byly v úrovni očí, protože se na obraz budete dívat zblízka. Častou neestetickou chybou je umístění obrazů „cik cak“. Pokud máte několik různých obrazů, pověste si je vedle sebe.  Moderní je mít obrovský obraz v místnosti, který zaplní širokou prázdnou zeď. Ten se ovšem hodí na zeď, která je dost velká, aby kolem obrazu zůstal dostatečný prostor. Takto velký obraz se nejvíce hodí nad sedačku, do jídelny nebo ložnice. Chcete-li vedle sebe umístit obrazy různých velikostí, můžete se držet spodní nebo horní hrany toho většího. Jindy naopak dobře vypadá, když menší obraz umístíte na střed. Pevná pravidla neexistují, a tak se řiďte dojmem, který obrazy vyvolávají jako celek.  

 

4. Jak se věší obraz? Podle čeho se při jeho „vyrovnávání“ orientovat? A jaká je ideální výška?  

Ideální výška je v úrovni očí, tzn. že spodní okraj obrazu by měl být zhruba ve výšce 150–160 cm. Osvědčeným pravidlem je umístit všechny obrazy visící v jedné řadě tak, aby spodním okrajem tvořily jednu linii. Vytvoření linie horním okrajem obrazů se doporučuje při řešení vztahu s nábytkem, sochou či televizorem. Snažte se dodržet i zásadu, aby obraz některým svým okrajem navazoval na rovinu předmětů v interiéru nebo architektonickým prvkem – okna, dveří apod. Základní zásadou umístění skupiny obrazů je dodržení určité horizontální nebo vertikální linie. Skupina různě velkých obrazů rozličných tvarů umístěte do bloku při respektování přibližně stejných mezer mezi obrazy.  

 

5. Jak se o obrazy vlastně pečuje? Stačí prachovka?  

Prach je občas potřeba setřít i z obrazu. Raději ale nepoužívejte žádné drastické přípravky. Pokud prach setřete opatrně navlhčeným hadříkem, obrazu se nic nestane. Kvalitní obraz je chráněn lakem, který zabraňuje vlhkosti. A taky jej chrání proti UV záření. To znamená, že muže viset i na zdi, na kterou celý den svítí slunce. Když budete s obrazy manipulovat, nebudou ani vidět otisky prstů, což se obvykle stává u tmavých obrazů.

 

6) Co dělat, když se obraz rozbije nebo nějak poškodí? (Rám je asi jasný, půjdu do rámařství, ale co když se třeba natrhne plátno? Nebo dokonce nějak poškodí samotná malba? Co pak?) 

Bavíme-li se o obrazu, který je pověšený na zdi, pak by k poškození mělo dojít minimálně. Plátno se samo nenatrhne, je dost pevné. Natrhnout jej však můžete ostrým předmětem. Navíc – u nás kupujete obraz tištěný na plátně, tedy nehrozí ani odlupování nebo praskání barvy. Důležité je nezapomenout, že obrazy slouží k tomu, aby visely na zdi.  

 

7. Jakých nejčastějších chyb se lidé při zacházení s obrazy dopouštějí?  

Když si nemůžete obraz pověsit hned, tak jej opírejte vždy jen o rám obrazu, nikdy o plátno. Pokud by se stalo, že by nějaká hrana tlačila do plátna, protlačení se může projevit na plátně. Při zavěšování obrazů nepodceňujte přítomnost slunečního záření. Na místa, na která dlouhodobě doléhají sluneční paprsky není vhodné umisťovat žádné obrazy či dekorace bez ochrané UV vrstvy . Barvy velice rychle vyblednou a obraz ztrácí na kvalitě.